Lead
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Wejherowie (w skrócie PZON) utworzony jest zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz. U. z 2021r., poz. 573) i działa przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie.
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności działa jako pierwsza instancja. Zespół powołuje Starosta po uzyskaniu zgody Wojewody, w ramach zadań z zakresu administracji rządowej.
Szczegółowe zasady wydawania orzeczeń o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności oraz o wskazaniu do ulg i uprawnień, a także trybu postępowania przy orzekaniu, składu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołów orzekających i sposobu działania tych zespołów określa rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 roku (Dz. U. 2021r., poz. 857).
Zespół orzeka na wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego albo, za ich zgodą, na wniosek ośrodka pomocy społecznej.
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 573) wprowadziła trzy stopnie niepełnosprawności:
→ znaczny
→ umiarkowany
→ lekki
Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Ustawa definiuje niezdolność do samodzielnej egzystencji jako naruszenie sprawności organizmu w stopniu uniemożliwiającym zaspokajanie, bez pomocy innych osób, podstawowych potrzeb życiowych, za które uważa się przede wszystkim samoobsługę, poruszanie się, komunikację i komunikowanie się.
Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
→ odpowiedniego zatrudnienia,
→ szkolenia,
→ zatrudnienia w zakładach aktywności zawodowej,
→ uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej,
→ konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
→ korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej → egzystencji (korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej i inne placówki, np. turnusy rehabilitacyjne, zasiłki z pomocy społecznej),
→ uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego,
→ uzyskania uprawnień do uzyskania karty parkingowej,
→ prawo do zamieszkania w oddzielnym pokoju,
→ korzystania z innych ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów np. ulgi telekomunikacyjne i inne.
Szczegółowe informacje nt. zadań Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności oraz dane kontaktowe poszczególnych pracowników zespołu dostępne są na stronie www >> Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.